Šperk je podpisem na outfitu značky "Já"

28.11.2018

   Když se řekne "šperk", je to jako, když se řekne "pečivo". Může to být cokoli, z jakékoli mouky, v jakékoli velikosti, slané nebo sladké, zkrátka, možností je spoustu. Zdobení se šperky patří k člověku od pradávna. Ještě nebylo zapotřebí užívat plnohodnotný oděv, ale šperk ano. Měl častokrát symbolickou moc, vyjadřoval postavení jedince mezi ostatními, nebo nějakou událost, se kterou byl rituálně předán. To vše časem částečně vyprchalo, ale ne úplně. Proto i dnes nosíme šperky, muži i ženy a sledujeme, k jaké příležitosti, do jaké společnosti k jakému oděvu si ten konkrétní šperk vezmeme. Zachoval se také rituál předání - darování šperků: k nějakému výročí, dokončení studia, zásnubám, jako symbol sounáležitosti ke klubu, nebo jako dárek na památku. Tím vším jsou šperky obohacovány.

Šperk a etiketa

   Klasická etiketa evropského a latinskoamerického střihu v konzervativním protokolu je ke šperkům poměrně skoupá. Uznává pouze pravé kovy, pravé drahokamy, občas trochu skla - ale broušeného. U pánů i dam jde o nenápadnost, střídmost vizuální, ačkoli cena je často závratná. Naštěstí i tvůrci těchto extrémně drahých maličkostí milovali a milují svůj obor více než řád a rozšířili nabídku o mnohem zajímavější výraznější kousky. Ať už jde o brože v mnoha centimetrovém provedení, visící náušnice posázené kamínky, nebo opravdu mohutné kousky do dekoltů. Vždy jde o přiměřenost šperku k výše uvedenému širšímu pojetí. Toho, co máme na sobě, kam jdeme a do jaké společnosti, co tam budeme dělat, jaká je naše role, a zejména, kým jsme. To je tím, co určuje mohutnost, výraznost, barevnost a odvážnost volby šperku.

Diagnóza - šperk

   Také jste to zažili, že jste si oblékli něco skvělého na sebe, ale stále to nebylo ono? Uvědomili jste si, že takto to nosíte pořád a už si připadáte nudně? Jiný šperk, jiné náušnice, nové manžetové knoflíčky, a hned je pocit úplně jiný. Na maličkostech totiž záleží! Některé dámy rády ukazují, co vše již nasbíraly, rády nakupují šperky ve velkém, a také chtějí udělat radost všem dárcům, takže nosí na rukách i na krku veškeré své bohatství. Mají hned dva i tři řetízky najednou, na každém prstu prstýnek. Někteří muži jsou zase ověšeni kůžičkami s amulety a řetízek mají jen jeden, zato tučný. Já vím, je to těžké, zvolit kombinace, co k čemu. Ale právě v tom je to kouzlo. Šperk by měl vyjadřovat vaši náladu, smysl pro detail, originalitu a styl. Šperk je podpisem vaší osobnosti na outfitu značky "Já".

Doporučuji:

  • Šperk si vybírejte s ohledem na materiály a vzory oblečení.
  • Vezměte v potaz, jaké bude osvětlení. Je rozdíl, zda budete chtít zářit a svítit na dálku celý den pod zářivkami nebo v přítmí plesového sálu.
  • Šperk není o praktickém využití, ale je dobré zohlednit, co za činnosti budete dělat, a zda vás šperk nebude omezovat. Většina náhrdelníků a řetízků např. nevydrží váhu novorozeněte; alespoň vás to robátko neuškrtí.
  • Velký prsten neznamená ochrnutou ruku, ale některá bezpečnostní pravidla mu nefandí. A to, i když jde o zásnubní, pečetní, nebo klubový prsten.
  • Vyhněte se násobení šperků. Můžete mít mnoho náramků, ale ne už mnoho prstenů a mnoho náhrdelníků zároveň, pokud nejdete na módní molo nebo na setkání éterických bytostí.
  • Noste výrazné osobité originální šperky. Je to vítaný detail, podle kterého si vás lidé pamatují.

   Šperk je součástí vašeho příběhu. Proto má sílu symbolů. Nezapomeňte na to!