Punčochy versus punčocháče

16.11.2018

   Punčochy jsou předchůdkyněmi kalhot. Svazovaly se v pase ze dvou dílů splývavých látek, proto také mohly být z různých barev, jak to vídáme například na oděvech vyobrazených hradních trubačů nebo šašků. K nám se dostala móda punčoch z německé strany, ale časem jsme se stali žádanými výrobci. Silonové punčochy jsou dokonce vynálezem třech českých vědců, pánů Wichterleho, Novotného a Procházky. Dnes se oblast zvaná punčochové zboží rozrostla mnoha směry.

Punčochy

   Kdysi se punčochy nosily výhradně připevněné podvazkovými pasy a jejich elasticita byla jen nízká. Žádná jiná alternativa však neexistovala, takže o zážitky nebyla nouze. Mám tím na mysli nejen časté zašívání, ale také různé patálie s rozepínáním pásků. Ovšem vždycky byl zaručen pohled na podvazky a nožky v punčoškách. Nosily se jen tzv. tělové, tedy béžové odstíny, černá barva punčoch se považovala za smuteční nebo sváteční - formální. Občas se objevily bílé ke svatebním účelům. (Nutno dodat, že ještě v 80. letech 20. stol. se většina nevěst vdávala v barevných šatech, bílá byla spíše ojedinělá a považovala se za fádní.)

   Dnes jsou punčochy a podvazkové pasy (po delší pauze) opět na trhu jako sexy zpestření. Zejména, pokud jsou lehce vzorované, síťované nebo kombinované. Čím větší vzory, větší oka v síti a více krajek, tím je design spíše vnímán jako vulgární. Naopak punčochy s jemným vzorem, nenápadným detailem nad kotníkem nebo zdůrazněným "švem" vzadu jsou příjemně sexy. Vždy záleží na nohou a celkovém oděvu. Zvláštní kapitolu zaujímají samodržící punčochy, které našly oblibu již v 90. letech 20. stol. Mohou si je dovolit všechny dámy, které mají buď tenká, nebo pevná stehna. Žádná žena si nepřeje zažít, ten pocit, kdy punčocha jede dolů a ona s tím nemůže nic dělat! Sebelepší krajka to nezachrání.

Punčocháče

   Punčocháče zná většina současníků ve věku 40+ z dětských let. Protože byly součástí zimního oblečení, a to pro dívky i chlapce. Vyráběly se unifikovaně ve zvláště nevzhledném provedení barvy jehnědy, vroubkované z tlusté bavlny, která se vytáhla, a punčocháče navždy ztratily tvar. Guma v pase nevydržela a tak se na ní dělal čím dál větší uzlík. Časem přibyly krepsilonové punčocháče, tenčí, za to elektrizující. Neustálé povytahování při každém zutí kozaček se stalo otravnou součástí nošení sukní a šatů. Mnoho žen si stále tyto zážitky pamatuje a přenáší si pocity s nimi spojené i na nošení dnešních punčocháčů. Chyba! Dnes jsou k dispozici punčocháče tenké a úžasně elastické, v silnějším i tenounkém provedení. Výběr barev a vzorů je nekonečný! Skýtají tedy neomezené možnosti k využití v osobním stylu. I v chladném a pošmourném počasí si tak můžete jen díky punčocháčům zpestřit den.

Můj pohled a doporučení:

  • Barevné punčocháče snesou i nohy, o kterých se říkávalo, že jsou "jak od piana". Pokud se vyhnete vodorovným pruhům a kombinacím ve stylu vodníka, budete pořád zajímavější, než celý podzim a zimu v kalhotách.
  • Čím silnější nohy, tím je lepší pevnější, poloprůsvitný a pololesklý materiál. Úplně matné a neprůhledné materiály vytváří sloupovité nohy.
  • Velmi lesklé materiály jsou vhodnější na společenské a večerní příležitosti.
  • Pravidelné vzory jsou háklivější na symetrii v nošení, také více vyniknou křivé nebo příliš hubené nohy.
  • Jemné vzory, místní malé aplikace a zajímavé barvy mohou podtrhnout váš styl a vhodně doplnit detail na kabelce, odstín čepice a rukavic nebo rtěnky.
  • Černé a tmavé oblečení je skvělým pozadím pro barevné doplňky, punčocháče mohou ladit se šperky nebo šátkem a šálou.

   Detaily rozhodují, zejména pokud přistoupíte na jejich jemnou hru. Nenucenost a hravost je vždycky vítána.